www.krzewy.pl
 

Aktualna oferta naszej szkółki
ŻYWOPŁOTY - Sadzenie roślin

Większość roślin żywopłotowych o liściach opadających na zimę sadzi się w okresie spoczynku, gdy nie mają ulistnienia. Najlepszym terminem jest wczesna jesień, latem można sadzić drzewa i krzewy później, aż do zmarznięcia gleby oraz wczesną wiosną. Sadzenie wczesnojesienne ma tę zaletę, że rośliny wykopywane i sprzedawane z obnażonymi korzeniami i zdążą przed zimą zregenerować system korzeniowy uszkodzony podczas wykopywania. Niektóre jednak lepiej jest przesadzać wiosną (np. graby, buki, głogi).

Rośliny iglaste i zimozielone liściaste (np. mahonia, bukszpan) produkowane są zwykle w pojemnikach, dlatego termin sadzenia jest mniej istotny, ale najlepiej robić to późnym latem - w końcu sierpnia lub we wrześniu, gdyż do zimy system korzeniowy znacznie się poszerzy. Korzenie gatunków iglastych wykazują aktywność wiosną, przed rozpoczęciem wzrostu części nadziemnej (inaczej niż u liściastych!) oraz bardzo silny wzrost w sierpniu i na początku września.  Wiosną szybciej rozpoczną one wegetację, dając większe przyrosty w pierwszym roku po posadzeniu. Wyjątkiem spośród iglaków są cisy, których korzenie rosną aktywnie przez cały okres wegetacji (najsilniej w lipcu, sierpniu), co znacznie wydłuża okres ich sadzenia. Dotyczy to także roślin liściastych produkowanych w pojemnikach.

Drzewa i krzewy liściaste pochodzące z uprawy gruntowej, kupowane z "gołym korzeniem" można sadzić jedynie w okresie ich spoczynku. Warunkiem przyjęcia się roślin jest aktywność systemu korzeniowego. Korzenie drzew i krzewów liściastych nie rosną równomiernie w sezonie wegetacyjnym, ale rozwijają się okresowo. Pierwszy, i zarazem najintensywniejszy, przyrost ma miejsce w maju i czerwcu (po rozwoju części nadziemnej), zaś drugi, już znacznie słabszy, na przełomie września i października. Tak więc odpowiednim terminem sadzenia drzewiastych gatunków liściastych są dwa okresy, pierwszy - wczesną wiosną, przed rozpoczęciem okresu wegetacji (III - IV), drugi - gdy rośliny kończą wegetację i zrzucają liście (IX - poł.X).

Wiosną zaleca się sadzić gatunki i odmiany, co do których zachodzi obawa, że pierwsza zima w nowym miejscu, bezpośrednio po posadzeniu, może spowodować ich przemarznięcie (np. bukszpan, tamaryszek, irga pozioma, wierzba purpurowa).

Jesienny termin zalecany jest na glebach lekkich, łatwo przesychających, na których ciepła wiosna, brak opadów i wiatry, czyli czynniki narażające rośliny na wysuszenie, mogą utrudnić lub uniemożliwić wiosenne sadzenie. Ogólna zasada mówi, że przy wysokości żywopłotu ok. 2 metrów sadzi się 3-4 rośliny na metr bieżący; jeśli rośliny są niższe - więcej.

Aktualna oferta naszej szkółki

  21-580 Wisznice   Wygoda 65    tel. 0-83 378-25-25    e-mail.:[email protected]
Zapraszamy
od poniedziałku do soboty włącznie w godzinach od 8.00 do 18.00