www.krzewy.pl
 

Aktualna oferta naszej szkółki
ŻYWOPŁOTY - dobór miejsca

Odległość żywopłotu od granic działki

Przy sadzeniu żywopłotu niedaleko granic działki należy zachować bezpieczną odległość, zarówno ze względu na konieczność konserwacji ogrodzenia, jak i zasad "dobrego sąsiedztwa". Istnieje również potrzeba pielęgnacji samego żywopłotu poprzez jego systematyczne strzyżenie - przy żywopłotach formowalnych. Do szerokości przewidywalnej dla krzewów należy dodać pas, który umożliwi poruszanie się z narzędziami do cięcia  oraz pielenia chwastów pomiędzy granicą a żywopłotem. W Polsce nie ma do tej pory przepisów prawnych, które wyznaczałyby odległość, na jakiej można posadzić drzewo lub krzew, od granicy działki. W wielu krajach problem ten jest precyzyjnie uregulowany przez prawo.
Zakładanie żywopłotów w pasach drogowych wymaga też pewnej przezorności. Jeśli zamierzamy zlokalizować żywopłot tak, aby osłaniał nas od ulicznego hałasu i kurzu, nie może on zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego, ograniczać pola widoczności, utrudniać utrzymania drogi i użytkowania chodników przez pieszych.
Warto też wiedzieć, czy pod zaplanowanym żywopłotem nie przebiegają przewody infrastruktury technicznej.

 

Wybór i przygotowanie miejsca

Przy zakładaniu żywopłotu dużą rolę odgrywa nasłonecznienie, ponieważ większość krzewów i drzew żywopłotowych potrzebuje stanowisk równomiernie nasłonecznionych. Jeśli żywopłot będzie źle usytuowany i choć częściowo zacieniony, zacznie się ogałacać, powstaną luki i przerwy. Nie dotyczy to roślin cieniolubnych lub mało wrażliwych na zacienienie (np. cisy, bukszpany). Najlepsze żywopłoty uzyskuje się w miejscach równomiernie nasłonecznionych. Światło wpływa również korzystnie na kwiatostan i owoce. Pełnego nasłonecznienia wymagają rośliny takie jak: modrzewie, tamaryszki, oliwniki. Bardzo niekorzystne jest sadzenie żywopłotów w zasięgu koron drzew lub blisko nich. Gleba jest w tych warunkach przesuszana na skutek zatrzymywania opadów przez korony drzew, pobierania wody przez silnie rozbudowany system korzeniowy. Gleby żyzne i urodzajne oraz pozbawione chwastów nie wymagają specjalnie przygotowanego. Gleby gorsze wymagają dodania lepszej ziemi, torfu, obornika itp. Należy również usunąć wszystkie chwasty.

 

Odległości między sadzonkami i sposób sadzenia

Pierwszą czynnością jest wytyczenie dołków pod rośliny. Po wymierzeniu odstępu od ogrodzenia zaznaczamy palikami oś przyszłego żywopłotu. Jeżeli sadzimy w kilku rzędach, należy je wytyczyć w stosunku do osi głównej. Rozciągamy sznur i zaznaczamy środki dołków. Sadzić można na dwa sposoby:
- kopiemy dwa dołki za pomocą specjalnych świdrów pod poszczególne rośliny w wytyczonych miejscach.
- wykopujemy na całej długości planowanego żywopłotu rowek na bryły korzeniowe. Rozmieszczamy w nich rośliny zachowując jednakowe odstępy. Warto pomagać sobie palikami i sznurkiem, aby linia sadzenia była równa. Po włożeniu bryły korzeniowej zasypujemy je spulchnioną ziemią na 3/4 głębokości i lekko ubijamy ziemie. Następnie podlewamy roślinę i zasypujemy dołki całkowicie. Jeżeli sadziliśmy jesienią, zaleca się tuż przed mrozami nagarnąć ziemię na nasadę pędów i uformować z niej małe kopce. Powierzchnie wokół roślin można ściółkować korą, trocinami o grubości co najmniej 5 cm.


Sposoby sadzenia roślin:

- jednorzędowo - najczęstszy sposób sadzenia, stosowany głównie wśród zwartych gatunków zimozielonych i iglastych.

 

 

 

 

 

- kilkurzędowo /najczęściej dwurzędowo/ - zwykle sadzi się w ten sposób żywopłoty liściaste, zakładane z siewek (np. grab, buk), jak i z sadzonek. Przy tym odstęp pomiędzy rzędami równy jest zazwyczaj odstępowi pomiędzy roślinami w rzędzie. W stosunku do siebie rośliny sadzi się w obu równoległych rzędach w trójkąt, co ułatwia wzrost i dostęp oświetlenia.
Kierujemy się ponadto zasadą, że najgęściej sadzi się krzewy liściaste, rzadziej drzewa liściaste i wąsko rosnące iglaste, zaś większych odstępów wymagają szeroko rosnące rośliny iglaste i zimozielone liściaste.

  

 

 

 



Dodatkowo decydujący wpływ na sposób posadzenia rośliny ma pokrój. Krzewy dobrze uformowane i rozgałęzione o dużej bryle korzeniowej można sadzić rzadko. Ważna jest przy tym liczba bocznych rozgałęzień i wielkość bryły korzeniowej. Rozstawa powinna być tak dobrana, przeważnie 1/2 średnicy jaką osiągnie krzew po kilku latach. Gdy oczekujemy szybszego zwarcia sadzimy je w odstępach 1/3.

Aktualna oferta naszej szkółki

  21-580 Wisznice   Wygoda 65    tel. 0-83 378-25-25    e-mail.:[email protected]
Zapraszamy
od poniedziałku do soboty włącznie w godzinach od 8.00 do 18.00